povlečení_kanafas

Kanafas – retro které se vrací do našich příbytků

Kanafas je jako stvořený do našich příbytků, na chaty, chalupy i pro ubytovací zařízení. Různě barevné kostičky a proužky na bílém podkladu tvoří stále oblíbenou tkaninu zvanou kanafas. 

Na stolních soupravách, bytovém textilu či lůžkovinách se vedle klasické drobné kostičky často objevuje i káro a doplňující kytičkový vzor ve stejné barevnosti, což dává látkám jemný, nostalgický nádech. Ve větru mohou povlávat kostičkované záclonky doplňující kvetoucí muškáty v oknech. Stoly ozdobí ubrusy a prostírání, u kamen a sporáků mohou viset chňapky a zástěra, lůžkoviny na posteli povlékne kanafasové povlečení. Vaše proutěná křesílka na terase mohou dozdobit kostkované sedáky. Do popředí se dostávají i vícebarevné kanafasy, kde proužky vytvářejí řadu barevných odstínů. Do kanafasu můžete obléknout celý dům i chalupu.

povlečení z českého kanafasu

Co je vlastně kanafas

Kanafas je bavlněná tkanina se střední hmotností, ze středně hrubých přízí, která je tkaná hlavně v plátnové, keprové a atlasové vazbě. Tradiční kanafas má pak v osnově nit ze dvou vláken a v útku jen z jednoho, aby byla tkanina opravdu velmi pevná. To zvyšuje její životnost. Pokud se do útku použije příze ze dvou vláken a tká se z barvených přízí, dezén je pak dokonce oboustranný. Vzory kanafasu tvoří různě široké proužky, nebo podélné a příčné pruhy tvořící kostky a káro. Nejznámějším vzorem jsou drobné kostičky ve velikosti 1 cm. Vzorů tvořených pruhy je ale nekonečné množství a výběr látek je opravdu široký. 

Barevnost a doplňkové vzory

K tradiční barevnosti českých kanafasů, které známe hlavně v indigově modré a turecké červené, které vynikají na bílém či režném základu, už se objevuje i žlutá, černá, zelená či fialová barva. Barevná škála je ale mnohem bohatší a v jednom vzoru se často tajuplně ukrývá více barev. Vybrat si můžete třeba ubrusy do chalupy. V sadě velkého a malého ubrusu, napronu a prostírek často najdete další vzory ve stejné barevnosti. Kanafasové povlečení dobře saje pot a je příjemné na omak. Navíc jej vyperete i na 60 °C, zbavíte bakterií a barvy vám nevyblednou. Z kanafasu se šijí i bytové doplňky, dětské zavinovačky i hračky. Některé vzory se uplatňují i na oblečení či krojích. Vedle 100% bavlny je na trhu i česká produkce s příměsí 15 % přírodního lnu, nebo třeba ručně tkané koberce.

ručně tkané koberce

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *