teploměr_do_udírny_Udírny_cz

3 praktické tipy na domácí uzení masa

V posledních několika letech zájem o domácí udírnu opravdu vzrostl, protože stále více lidí upřednostňuje domácí produkty. Pokud si tedy chcete i vy pochutnat na lahodném uzeném masu či sýru, ale třeba i klobáskách, je nejvyšší čas poohlédnout se po novém pomocníkovi. V následujících řádcích vám dáme hned několik praktických tipů.

Uzením se tepelně zpracovává maso a další masné výrobky. Uzení není jen o uzení teplým kouřem, skvěle se dá udit i za použití studeného kouře. Klobásky, maso, ale i sýr potom dostávají specifickou barvu a chuť. Uzení má v neposlední řadě konzervační účinek, tedy prodlužuje trvanlivost.

Jak vybrat domácí udírnu?

První otázka, která před samotným uzením nastává, je, jakou udírnu vybrat. Velice oblíbená je přenosná udírna, ale své kouzlo má i zděná varianta. Stejně tak se liší i materiálem, z něhož jsou vyrobeny. Sehnat se dají plechové i dřevěné udírny. Záleží na tom, jaké provedení se vám nejvíce zamlouvá, protože každé má své přednosti i úskalí.

Přenosné udírny bývají kombinované s grilem. Pro opravdové fajnšmekry je připravena elektrická udírna s manuálním ovládáním. Specifickou kategorii tvoří digitální varianta s automatizovanou obsluhou, takže se nemusíte o nic starat. Výsledek bude perfektní.

Užitečné jsou i pomůcky, jako je teploměr do udírny. Oceníte také kleště na obracení masa, ochranné rukavice a další.

Jaké maso udit?

V okamžiku, kdy máte udírnu, potřebujete nakoupit vhodné maso. Ideální volbou je především tučnější vepřové, jako jsou krkovice, plecko, koleno, bůček či žebra. Do udírny můžete dát klidně i drůbež, ryby a zvěřinu nebo kus libového masa.

Jak naložit maso?

Celému procesu uzení předchází naložení masa. Používá se sůl a koření, co dodává masu chuť, ale sůl v kombinaci s kořením vytahuje také přebytečnou vlhkost, konzervuje, a tím zabraňuje zkažení. Obecně platí, že na 10 kg masa se používá zhruba 200 až 250 g klasické soli.

Solí se buď na sucho (větší kusy masa), nebo se maso nakládá do slaného láku. Dostupná je ještě jedna metoda, a to nástřik slaného roztoku do masa pomocí marinovací jehly. Poté maso uložte do kameninové či plastové nádoby a nechejte ho odležet při teplotě 0 až 4 °C.

Doba naložení masa se různí. Někdy stačí pár dnů, někdy je potřeba i pár týdnů. Záleží na velikosti a druhu masa. Tak neváhejte a pusťte se do uzení, není to nic složitého.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *