Nápojové kartony se dávno staly součástí našeho každodenního života. Mléko z krabice, džus, kefír, pitíčka pro děti, ledové kafe nebo třeba i víno. Tomuto praktickému obalu se prostě jen tak nevyhneme a vlastně ho i máme rádi. Také víme, že bychom ho po použití měli vytřídit do příslušného kontejneru. Otázkou už ale je, jestli víme, jak to dělat správně?
Žlutý, modrý, oranžový!
Nápojový karton se skládá z několika vrstev. Vždy ovšem obsahuje papírovou a hliníkovou. Díky tomu, že papírová část obsahuje vysoký podíl kvalitního papíru, hodí se tyto obaly pro recyklaci a další využití.
Ovšem, jejich třídění může vyvolávat i diskuse na téma volby správného kontejneru. Základní barva pro jejich třídění je oranžová. Ovšem, v mnoha obcích či městech se sbírají společně s jiným druhem tříděného odpadu. Proto je nutné pečlivě sledovat polepy barevných kontejnerů, které vám poradí.
Díky kartonovému obalu podlaha do obýváku
První patent na nápojový karton byl vydán v Americe již v roce 1915. K dokonalosti ho však přivedl ve 40. letech 20. století Ruben Rausing a ani ten ještě zdaleka netušil, jakého využití se dočká. To, že je lehký, dobře distribuovatelný, bezpečný a vyrobený z minima materiálu věděli už tehdy. Ale že se z něj budou vyrábět izolace či podlahy, to jste možná netušili ani vy?
Díky tomu, že nápojový karton správně vytřídíme, dáme mu šanci na nový život. S využitím moderních technologií se totiž kartony rozemelou, za tepla slisují a vytvoří se desky různých rozměrů, které se povrchově upraví a šup s nimi na podlahu. Oproti klasickým OSB deskám totiž přinášejí ještě celou řadu dalších výhod – skvěle izolují zvuk, mají malou nasákavost, jsou prodyšné a tvarově stálé. Tak co víc si ještě přát? Vlastně si můžeme přát ještě něco jiného než podlahu. I to je ale zcela běžné, protože se recyklované nápojové kartony používají třeba i jako:
· izolace stěn
· stavební desky
· vnitřní příčky a podhledy
· bednění
· sendvičové panely
· výplně regálů, komod
· atd.
Pokud by to ještě pořád bylo málo, tak se můžeme zaměřit i na šetření našich lesů. Správně vytříděné nápojové kartony zužitkovávají i papírny. Tam pomocí vířivého rozvláknění oddělí jednotlivé vrstvy a zachytí vlákna celulózy, a to v objemu zhruba 70 – 90 %. Tato vlákna jsou velmi kvalitní, a proto se používají při výrobě nových papírových produktů. A na zbyt nepřijde ani ostatní materiál. Po rozvláknění zbude především hliník nebo polyetylen, které se zužitkují třeba při výrobě palet.
A to už je dost výhod pro to třídit nápojové kartony, co říkáte?