ložnice

Jak zařídit ložnici?

Těšíte se celý den na to, že se v noci pořádně vyspíte a odpočinete si? Pokud se i přesto ráno probouzíte unavení, upravte své prostředí v ložnice. Udělejte si z ní vlastní oázu klidu. 

Ložnice by měla být místností, kde se dobře vyspíte a skutečně si odpočinete od nahromaděného stresu. Kromě fyzického a psychického rozpoložení může být jedním z důvodů špatného spánku nevhodně zvolený interiér. 

Dbejte na výšku a materiál postele

Pokud rádi čtete v posteli, nebo v ní sledujete z postele televizi, dejte přednost polstrovanému čelu. Designová čalouněná čela mohou být z textilu, kůže i koženky. Postele mohou mít i úložný prostor. Postele z masivu zajistí stabilitu a pevnost. Levnější variantou jsou postele z lamina, které mají o něco menší trvanlivost. Snadné na údržbu jsou kovové rámy v kombinace se dřevem. Ideální výška postele by měla být 45 až 55 centimetrů, pro seniory je vhodná o 10 centimetrů vyšší.

Postel, rošt a matrace na míru

Základem kvalitního spánku je masivní postel, nastavitelný rošt a kvalitní matrace. Měkčí matrace jsou ze studené pěny, středně tuhé z paměťové pěny a ty tužší mohou být vyztužené třeba koňskými žíněmi, kokosovým vláknem či mořskou trávou. Při výběru zohledněte věk, zdravotní problémy i styl spánku. Nejtvrdší matrace se hodí pro děti a ty měkčí zase pro seniory. Pokud trpíte bolestmi zad a kloubů, zvolte ortopedické matraci. Pokud se v noci hodně potíte, zvolte matrace s vyšší prodyšností. Existují i partnerské matrace s dvojí tuhostí.

Polštáře a povlečení 

Polštáře mohou být z drcené paměťové pěny, která sníží napětí v oblasti ramenou a krku. Přikrývky mohou být univerzální, nebo na léto chladivé a na zimu hřejivé. U ložního prádla volte kvalitní materiály, které vydrží časté praní. Přírodní len propouští vzduch, udržuje teplo a má antibakteriální účinky. Příjemné a prodyšné je i povlečení ze 100% bavlny. Dlouhou výdrž má bavlněný satén, hypoalergenní hedvábí a prodyšný jersey. Vsaďte i na kvalitní prostěradla. 

Zatemněte okna

Ložnice by měla mít vhodného zastínění. Účinné jsou žaluzie v kombinaci s pevnými závěsy. V temném prostoru se lépe vyspíte. Žaluzie mohou být lamelové, látkové, bambusové a dřevěné. Dobrou volbou jsou i látkové a bambusové rolety. V ložnici volte tlumené barvy a odstraňte z ní rušivou elektroniku. 

Nábytek do ložnice

Ložnice by měla být vzdušná. Nábytek volte v neutrálních barvách. Výborné jsou skříně s posuvnými dveřmi, vhodnou variantou jsou i rohové skříně. Vsadit můžete i na moderní designové skříně, se kterými získá ložnice příjemnou atmosféru. Čtenáři knížek ocení pohodlné křeslo a stojací lampu. Pro příjemné vstávání si dejte k posteli kobereček. Nezapomeňte na noční stolky s lampičkami. Vhodné jsou prostorné a elegantní komody, toaletní stolky a zrcadla. Vyberte si vhodný nábytek do ložnice a místnost zbytečně nepřeplňujte.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *