Kolik práce stojí za krabicí aneb výroba vlnité lepenky v praxi

Potřebujete něco přestěhovat, uskladnit nebo poslat? Nebo potřebujete velké množství krabic, ať už pro Váš obchod, nebo stěhování? Poté Vám může přijít k ruce lepenková krabice. Krabic ale existuje více druhů, které se od sebe liší výslednými vlastnostmi. Která je teda ta pravá pro Vás? Výroba vlnité lepenky může být složitější, než se na první pohled zdá!

Typy vln

Podle platných norem, definice vlnité lepenky je “vlnitá lepenka je lepenka z jedné nebo více vrstev zvlněného papíru, které jsou přilepeny mezi více vrstvami jiného papíru“. Výsledný produkt ovšem může mít odlišnou rozteč a výšku vln, díky nimž se můžou fyzikální vlastnosti výsledné krabice měnit. Aby bylo jasné, o kterou krabici se jedná, výsledná papírová vlna je podle svých rozměrů označena třídou.

My používáme nejčastěji lepenku vyrobenou z vlny typu B, C a E, a jejich kombinací.

Mikrovlna

Vlna třídy E nese označení mikrovlna a má rozteč vln v rozmezí od 3,0 do 3,5mm. Je tak velmi drobná a tvrdá, a krabice z ní vyrobené jsou určené převážně k přepravě menších předmětů náchylnějších k poškození. Navíc její tvrdost umožňuje velmi kvalitní potisk.

Vlna typu B a C

Vlny typu B a C, a jejich kombinace mají větší rozteč, mezi 5,6 až 7,9 mm, díky čemuž jsou levnější na výrobu a jsou tak praktičtější na přesun větších věcí a jsou tak nejuniverzálnějším typem krabic. Jsou vhodné například na stěhování, jako třeba tato stěhovací krabice.

Vrstvení

Ovšem jedna vrstva vln není všechno. Ve většině případů je lepenková krabice tvořena z více vrstev lepenky. Nejčastější jsou krabice z 3 vrstev vlnité lepenky, nebo z 5 vrstev. Množství vrstev ovlivňuje její pevnost, ale také může ovlivnit její odolnost proti vlhkosti, nebo i zvýšit její odolnost proti vysokým teplotám.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *