Jak vymalovat dětský pokoj

Jak vymalovat dětský pokoj

Příjemná změna v podobě krásně barevného pokoje prospěje i vašim dětem. Barvy mají na naši psychiku velký vliv a jinak to není ani u dítěte. Stěny nebo doplňky zvolené ve správném odstínu mohou zejména malému školákovi dodat energii a chuť do učení. Umí jej naopak i zklidnit, pokud má sklony k hyperaktivitě a nedokáže se na nic soustředit.

Raději tlumené barvy

Děti sice milují výrazné barvy, ale u dětských pokojů spíše platí, že vhodnější jsou tlumené a pastelové odstíny, které děti neruší a nenabourávají dětskou pozornost. Nekombinujte příliš mnoho barev, neboť by na vaše děti působily moc chaoticky. Pokud máte čerstvě vymalováno neutrální bílou barvou, vsaďte na doplňky. Dětský pokoj lze barevně dokonale změnit volbou nového nábytku nebo jej oživit barevně sytými doplňky ve formě povlečení, povlaků na polštářky, závěsů, lampičkami, květináči na kytky i kobercem. Barevná může být i kolekce dětské elektroniky, kterou má dnes každé dítě.

Studené či teplé barvy

Barvy dělíme na studené a teplé. Teplé barvy, jako červená, žlutá a oranžová povzbuzují, dodávají energii a zahřívají. Dokážou náš prostor zútulnit a vyvolávají v nás pocit štěstí a pohody. Stimulují mysl a mají povzbuzující účinky. Proto s nimi zacházejte opatrně, aby jejich intenzivní odstíny příliš nerušily při psaní úkolů nebo usínání. Studené barvy, jako zelená, modrá a fialová působí uklidňujícím dojmem. Vyvolávají pocit chladu, zklidnění a většího prostoru. Ať už má dítě jakoukoliv povahu, za nejvhodnější barevnou kombinaci se považuje zeleno-modrá. Zelená barva totiž podporuje růst, tvořivost a aktivitu, zatímco barva modrá uklidňuje. Pro holčičky je vhodná růžová, která uklidňuje a vzbuzuje něhu a jemnost.

Kouzlo barev

  • Žlutá barva vzbuzuje radost, motivuje a prozařuje prostor, podporuje koncentraci a paměť. Miminka však mohou ve žlutém pokoji špatně usínat.
  • Oranžová barva je přátelská a vstřícná, podporuje komunikaci, uklidňuje, vzbuzuje důvěru a nezávislost. Spojuje pozitivní vlastnosti žluté a červené. Syté odstíny jsou moc stimulující, použijte pastelový odstín.
  • Modrá barva zklidňuje mysl a tělo, potlačuje úzkost a agresi, navozuje spánek. Zkombinujte ji se žlutou nebo s oranžovou a nebude tak studená.
  • Zelená barva má uklidňující účinky, snižuje úzkost, podporuje koncentraci, vzbuzuje pocit bezpečí, harmonie, svěžesti a je hravá. Zlepšuje porozumění textu a zvyšuje rychlost čtení.
  • Červená barva povzbudí organismus a mysl, vnese teplo a energii. Zároveň může narušit soustředění a vyvolat agresivitu. Použijte ji s mírou.
  • Fialová barva kombinuje stabilitu modré a energii červené, jde o barvu vášně, kreativity, moudrosti, inspiraci a empatii. U citlivých dětí použijte tlumený odstín.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *