Jak vymalovat dětský pokoj

dětský pokoj

V dětském pokoji volíme odolné a omyvatelné barvy, bez zápachu a uvolnění nebezpečných látek, vhodných i pro alergiky.

Podle pediatrů jsou pro děti vhodné pestré barvy. Při volbě odstínů barvy do dětského pokoje buďte ale maximálně obezřetní. Pravidlo pestrých barev se vztahuje na všechny dekorace, zařizovací předměty i hračky. U miminek pestré barvy přitahují pozornost. K určení odstínu barvy stěn v dětském pokoji platí jistá pravidla.

Tip: Jak položit dlažbu v interiéru?

dětský pokoj

Jak působí barvy

  • Žlutá barva vnáší do dětského pokoje radost, energii a kompenzuje nedostatek přirozeného světla v tmavších místnostech.
  • Červená barva je intenzivní, přitahuje i oči malých miminek. Pracujte s ní opatrně. Nehodí se pro hyperaktivní děti, ale těm zakřiknutým naopak dodává více energie.
  • Oranžová barva dobře propojuje pozitivní vlastnosti červené a žluté barvy.
  • Modrá barva působí relaxačně, uklidňuje a zabraňuje nočním můrám. Vnáší do pokoje ale i jistý chlad, proto volte světlejší odstíny modré.
  • Zelená barva je svěží, harmonická a vzbuzuje pocit bezpečí. Působí příjemně na oči dítěte a současně vytváří hravou atmosféru, jako stvořenou pro děti.

dětský pokoj

Harmonie barev

Vezměte si na pomoc barevné spektrum v podobě kola, kde přecházejí barvy. Harmonii získáte zvolením tří barev, které na barevném kole spojíte rovnostranným trojúhelníkem. Kontrastu docílíte, kombinací barev ležících proti sobě, které spolu ladí a jsou současně výrazné. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle nebo blízko sebe. Světlé odstíny místnost opticky zvětší a prosvětlí. Hodí se do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenší.

dětský pokoj

Pastelové barvy

Obecně se doporučují pastelové odstíny barev navozující příjemnou atmosféru. Syté barvy strhují pozornost a někdy působí neblaze na psychiku, jako výraznější odstíny červené. Holčičky se budou dobře cítit v dětském pokoji laděném do oranžova, růžova, červena či fialova. Chlapci zase uvítají odstíny modré a zelené. Jednotlivé barvy lze kombinovat. Převažovat by měl odstín vhodnější pro kluka či holku. Když jsou v dětském pokoji kluk i holka, volte kombinaci barev, třeba zeleno-žluté.

dětský pokoj

Zdroj: flickr.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *