zámková dlažba

Jak položit zámkovou dlažbu?

Zámková dlažba dnes patří mezi nejoblíbenější systémy pro zpevněné plochy, jako jsou chodníky, parkoviště, příjezdové cesty, terasy i okolí bazénu. Nabízí mnoho druhů barev a vzorů i jednoduchou pokládku. Jak při pokládce postupovat?

Při pokládce je nutné myslet na funkčnost a zátěž, zvážit výběr materiálu s ohledem na použití a náročnost pokládky. Před nákupem si proto ujasněte, jak budete tyto plochy používat. Důležitým kritériem je nosnost dlažby, zda po ní budeme jen chodit nebo jezdit autem. Běžná dlažba má sílu 6 cm. Na příjezdových cestách i parkovacích stáních by měla mít minimálně 8 cm. Materiál je odolný proti mrazu, nepříznivému počasí i posypovým solím.

Zámková dlažba

Pojem zámková dlažba vyjadřuje schopnost jednotlivých segmentů se vzájemně na sebe vázat. Jednotlivé kameny mají tvary, které dlažbě znemožňují se rozpadnout při poklesu terénu. Vzájemnou vazbou a dotykem hran se zabezpečuje stabilita zpevněné plochy proti posunu. Díky tvaru výlisků jsou definované spáry mezi pokládanými kameny. V současné době je velmi žádaná betonová zámková dlažba s výraznými, rovnoběžnými nebo příčnými vzory, v různých odstínech, dekorech a strukturách povrchů. Barevné varianty dlažby umožňují vytvářet vzory, různé dělicí pásy a pruhy, nebo optické oddělení jednotlivých ploch.

Prvky zámkové dlažby

Pro dokončení pokládky zámkové dlažby a k různým výškovým úpravám se využívají hlavně obrubníky a palisády. Díky nim můžete upravit šikmé nájezdy, vytvořit schody a dorovnat povrchové nerovnosti. Palisáda se při pokládce zapouští ke kraji dlažby, nebo může být položená zároveň s dlažbou. Vhodné je nechat ji vyvýšenou kolem záhonu, trávníku, chodníku nebo cest vysypaných kačírkem. Při sekání trávy zamezí zvýšená část odletování trávy do míst, kam nechceme.

zámková dlažba

Pokládka zámkové dlažby

Základem je kvalitní odvodnění a vyspádování zámkové dlažby pro odvod vody, směrem od domu do zahrady nebo do odvodního kanálku, který lze vést těsně kolem domu. Pro místa s vyšší zátěží vytvořte podklad ze dvou vrstev kameniva. Spodní vrstvu o síle 200 až 300 mm tvoří lomová drť frakce 32/63 mm a vrchní vrstvu kamenivo 8/16 mm o síle 100 až 200 mm. V místech s navážkou a jílovým podložím zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku frakce do 8 mm o síle 100 mm, na něj položte geotextilii a na ni štěrkopísek v síle vrstvy 100 mm.

Pokládka a dokončovací práce

Při pokládce dlažebních kostek v požadovaném vzoru zachovejte spáry 3 až 5 mm. U zámkové dlažby jsou spáry definované profilem výlisku. Na závěr dlažbu zapískujte vmetením písku do spár a celou plochu udusejte vibrační deskou s gumovou podložkou, kterou lze půjčit v půjčovně. Menší plochy stačí udusat palicí a hranolkem. Spáry vysypte jemným křemičitým pískem, který je propustný pro vodu a nepropustí náletovou vegetaci.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *