Nenáročné pokojové květiny, které vám zaručenou porostou

Mít doma útulno se světlým a vzdušným interiérem a nenáročnými pokojovými rostlinami, chce asi každý z nás. Pokojové rostliny utváří z domova velmi příjemné místo pro život.

Pokojové rostliny oživí a prosvětlí každý příbytek. I když se u vás doma rostlinám moc nedaří, je možné vsadit na nenáročné pokojové rostliny. Pokud jsou okna domu či bytu situována na východní stranu, zvolte pokojové rostliny s nízkými nároky na sluneční světlo.

Zaměřte se na teplotu

Při umísťování pokojových rostlin v pokojích zohledněte specifické požadavky rostlin na teplotu vzduchu. Každá místnost bytu má jiné teplotní podmínky a podle toho volte i zeleň. Někdy je třeba pokojovou rostlinu přemístit na jiné místo, pokud se jí na daném místě nedaří.

Vliv rostlin na naše životy

Kromě estetiky a oživení interiéru mají pokojové rostliny spoustu dalších kladných vlastností a funkcí. Interiérové ​​rostliny vytvářejí v našich domovech zdravější prostředí, eliminují působení mnoha škodlivin a přispívají k příjemnému klimatu. Jsou neodmyslitelnou součástí tradičního i moderního bydlení. Je třeba rostlinám poskytnout vhodné vegetační podmínky.

Vliv ročních období na rostliny

Světelné podmínky ovlivňuje i roční období. Zejména v létě teplota vzduchu v interiéru velkou měrou závisí na venkovní teplotě a vlhkost vzduchu je vyšší. Některé rostliny hůře snášejí ústřední topení, které je původcem suššího vzduchu a mnohdy nadměrného tepla. Proto je vhodné nastavit na noc nižší teplotu. Ocení to rostliny i vy, protože se vám bude mnohem lépe spát.

Teplota i zálivka

Podlahové vytápění ocení některé rostliny umístěné přímo na podlaze. Teplo od podlahy ohřívá substrát v květináči a příznivě působí na kořeny, které pak rychleji rostou. Pak musíme zařadit častější zálivku, protože substrát rychleji vysychá. Tož platí i pro květináče s rostlinami umístěné na parapetu nad radiátorem. Nedoporučuje se umisťovat rostliny v blízkosti topných těles, které vysušují vzduch.

Rostliny do tepla i do zimy

V koupelnách či chodbách se teplota pohybuje od 15 do 18 °C. Ve vlhkém a chladném prostředí, kde je dostatek světla, se daří kapradí či šáchoru. Pokud máme v místnostech opravdu teplo, jde o vhodné prostředí pro kaktusy, sukulenty a některé druhy palem. Rostlinám se nedaří u vařičů, sporáků nebo digestoří, u vzduchové ventilace a klimatizace.

Vzdušná vlhkost

Většina interiérových rostlin potřebuje pro svůj optimální růst relativní vzdušnou vlhkost 40 až 60 %. Kaktusy a sukulenty potřebují 30 až 40 %. Rostliny pocházející z tropů, jako kapradiny, maranty či antúrie vyžadují 80 %. Při nízké vzdušné vlhkosti schnou konce listů, listy a pupeny květů hnědnou, stáčejí se a opadávají. Rostliny lze rosit odstátou vodou pokojové teploty rozprašovačem i 2x denně.

Rostliny vhodné do polostínu

Dračinec marginata – Dracaena marginata

Dracena je rostlina s původem v Africe, Asii, Madagaskaru a Kanárských ostrovech. Existuje mnoho druhů. Jsou krásné, nenáročné a vděčné. Dracaena marginata původem z Madagaskaru vypadá trochu jako palma s dlouhými a úzkými listy. Na přelití reaguje žloutnutím a opadáváním listů.

Dračinec vonný – Dracaena fragrans

Široké a zahnuté listy, to jsou velmi charakteristické prvky tohoto druhu dračince. Jsou jeho zelené i barevné formy s jinými okraji listů. Řadí se mezi velmi oblíbené pokojové rostliny s podobnými nároky, jako má dracena.

Tlustice vejčitá – Crassula ovata

Tohle je velmi nenáročná rostlina, kterou ocení všichni začátečníci i ti, co mají náročný denní program a zapomínají zalévat kytky. Je specifická svými tlustými lístky. V horkém létě přežije i tři týdny bez vody. Stačí ji zalévat jedenkrát za měsíc.

Pokojová azalka – Rhododendron simsii

někdy zvaná také jako indická azalka. Patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, má jednoduché květy, které moc nevoní. Nemá ráda příliš tepla. Má ráda dobře odvětrávaný prostor, tedy chodby či okenní parapety bez radiátoru pod ním.

Tchýnin jazyk – Tenura neboli Sansevieria

V posledních letech se dostává zpět k vysoké oblibě. Tchýnin jazyk je specifický díky svým dlouhým masitým listům. Je nenáročný na zálivku i světlo.

Lopatkovec – Spathiphyllum

Vyskytuje se v mnoha variantách s různě velkými, bílými květy. Pochází až z Kolumbie. Má dlouhé listy a v době květu potřebuje dostatek světla, ale ne přímé slunce. Když nekvete, polostín mu nevadí. Během květu je třeba se o rostlinu starat a dbát na pravidelnou zálivku.

Šplhavnice skvrnitá – Epipremnum pinnatum

Někdy nazývaná taky jako šplhavnice zlatá. Popínavá rostlina pochází ze Šalamounových ostrovů v Austrálii. Jde o oblíbenou, nenáročnou pokojovou rostlinu, kterou je třeba chránit před přímým sluncem.

Rostliny vhodné do stínu

Fíkus – Ficus

Existuje spoustu druhů, s malými, středními i velkými listy, zelenými i vícebarevnými. Za zmínku určitě stojí Ficus elastica, Ficus lyrata a Ficus binnendijkii, patřící mezi nejčastější interiérové pokojové rostliny.

Netík – Adiantum raddianum

Oblíbená kapradina s tmavě zelenými, převislými listy a tenkými řapíky. Snáší rozmezí teplot od 10 °C  až do 24 °C. Přesahuje-li teplota více než 24 °C, listy roste a rostlinu postavte na misku s vodou vyplněnou keramzitem či oblázky.

Pepřinec – Peperomia

Ideální pro severní okna. Má mnoho druhů. Listy se liší tvarem, texturou, jsou jednobarevné i pruhované, mají barvy jako je zelená, červená, stříbrná i žlutá podle konkrétní variety této rostliny. Rostlina má nízký vzrůst a hodí se na stůl, parapet, i jako podrost pod jiné rostliny. Snese málo slunce.

Kořenokvětka vyšší – Aspidistra elatior

Někdy známá jako ševcovská palma či domácí štěstí. Může mít až metr dlouhé listy voskového vzhledu a je opravdu nenáročná na světlo.

Břečťan – Hegera

Díky členitým listům a popínavému růstu vhodné i do závěsných květináčů a místa, odkud mohou šlahouny viset dolů. V tmavých místnostech se lépe daří druhům se zelenými listy.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *